K3 Yetki Belgesi Nedir

Firmamız Ankara Keçiören Tuana Spot Nakliyat  K3 Yetki Belgesi İle Çalışmaktadır

 

Şirketimiz Keçiören Evden Eve Nakliyat K3 yetki belgesi ticari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacak şahıs ve şirketlere verilen bir belge türüdür. Belge alma şartları şahıs ve şirketler ile aynıdır. K3 yetki belgesine eklenecek araçların kullanım amacı bilgisi ticari olması şarttır.

Bu yetki belgesi ile yalnızca ev ve büro eşyası taşınabilir.
Şahıs veya şirketler yetki belgesi aldıktan sonraki 6 aylık sürede Mesleki Yeterlilik Belgesi şartından muaftır. K3 belgesi almış şahıs veya şirketlerin en az bir adet Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları veya bu belgeye sahip birisini istihdam etmeleri gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Beglesi (ODY veya ÜDY) olmayan şahıs veya şirketlere idari para cesazı düzenlenmektedir. Bu ceza bir seferlik olmayıp MYB olmadığı tespit edilip ceza düzenlendikten sonraki 30. gün tekrar düzenlenebilmektedir.

K3 yetki belgesi almak isteyen şahıs ve şirketlerin vergi mükellefi olması, 20 yaşından küçük en az iki adet birim taşıt ile 45 tonu sağlaması,Ticaret veya Esnaf odasına kayıtlı olması ve en az 5.000 TL sermayeye sahip olması gereklidir. 20 yaşından büyük araçlar asgari kapasite hesabına dahil edilmemektedir.

45 tonluk asgari kapasite sağlandıktan sonra 20 yaşından büyük araç eklenebilir. Yetki belgesinin alma şartlarından herhangi birisinin kaybedilmesi halinde bu durumun meydana geldiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde kaybedilen şartların sağlanması gerekmektedir. Araç yaşı, araç satışı, hurdaya ayrılması, icra ile satışı v.s nedeniyle asgari kapasitenin kaybedilmesi halinde yetki belgenin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı 630 (altıyüz otuz) günden fazla olmayacak şekilde tekrar asgari kapasite sağlanmalıdır. Bu sürelerin aşıldığı durumda yetki belgesi iptal edilir.

K3 Yetki Belgesi Olmayan Firmalar Korsan Firmadır